Akú hubicu zvoliť na čistenie kobercov?
Pri výbere extraktora sa logicky zameriavate na jeho technické parametre a na vaše preferencie. Výber ideálnej hubice na koberce je však nemenej dôležitý. Správne vybraná hubica na koberce vám pomôže zvládnuť čistenie kobercov rýchlejšie, efektívnejšie, s menšou námahou a vyčistené koberce budú rýchlejšie suché.
Dobre vybraná kobercová hubica môže dokonca ovplyvniť i hodnotenie Seal of Approval od Carpet & Rug Institutu (CRI), pretože s vhodnou hubicou na koberce sa zlepší hodnotenie samotného extraktora. Hubica na extrakčné čistenie kobercov je tak jedným z najdôležitejších faktorov, na ktoré by ste sa mali pri kúpe nového tepovača sústrediť.
Konvenčné vs. rotačné hubice na koberce
Kobercové hubice sa dajú rozdeliť na dve základné skupiny. Ide o hubice na koberce konvenčného typu, alebo o rotačné hubice na koberce. Rotačné hubice na koberce sa vyznačujú vyššou účinnosťou, pracuje sa s nimi rýchlejšie a šetria sily obsluhujúceho technika. Ich nevýhodou môže byť zdĺhavá príprava, ktorá sa príliš nevyplatí pri menších zákazkách, množstvo spotrebovanej vody, ale musíme vziať do úvahy aj vyššie nároky na technické parametre extraktora.
Rotačné hubice na koberce
Ak budete uvažovať o zadovážení tohto typu hubice, mali by ste sa zamerať na parametre vášho extraktora a na typ vášho obvyklého zákazníka. Čím väčšie plochy budete čistiť, tým väčšia hubica sa vám bude hodiť. Malá rotačná hubica na koberce, ako je Rotovac 360i, je vhodná skôr pre stredne veľké a členitejšie priestory. Je ľahká, dobre ovládateľná a vďaka menšiemu počtu dýz a menšiemu priemeru čistiacej hlavy ju môžete pripojiť k extraktorom nižšej triedy s minimálnym tlakom čerpadla 7 barov, ako je napríklad KleenRite Sphere.
Väčšie rotačné hubice, ako sú napríklad Sapphire Scientific HOSS 700 alebo KleenRite Halo, majú väčší priemer a sú ťažšie. Na čistenie väčších plôch sa teda hodia viac, i keď si dokážu dobre poradiť i so zastavanými plochami. Majú viac dýz na zapracovanie čistiaceho roztoku a viac sacích štrbín, preto kladú väčšie nároky na parametre extraktora, s ktorým pracujú. V ideálnom prípade by mal mať extraktor čerpadlo so silou aspoň 20 barov (300 PSI).
Konvenčné hubice na koberce
Medzi konvenčnými hubicami na koberce je mnoho možností výberu a človeku sa môže zdať, že sú medzi nimi len nepatrné rozdiely. Opak je však pravdou. Každá hubica na koberce konvenčného typu je totiž vyrobená z iného materiálu, má iný počet dýz, je inak vysoká, má inú hmotnosť, inú pracovnú šírku a iný tvar. Poďme si to celé rozobrať.
Materiál hubice na koberce
Na trhu existuje mnoho hubíc, ktoré sú vyrobené z rôznych materiálov. Nájdete medzi nimi hliníkové hubice s plastovými čistiacimi hlavami, celonerezové hubice na koberce alebo trebárs i titánové hubice. Materiál hubice je dôležitým ukazovateľom životnosti, pričom plastový variant nedosahuje ani zlomok životnosti iných variantov, navyše sa plast časom opotrebuje a s takou hubicou koberec zničíte. Oproti tomu celokovový variant, či už z antikora alebo z titánu, je takmer nezničiteľný a taká hubica vám bude slúžiť hoci aj po celý život.
Počet dýz hubice na koberce
Čím výkonnejší extraktor budete mať, tým viac dýz si na svojej hubici môžete dovoliť. Vďaka väčšiemu počtu dýz sa vám koberce budú čistiť rýchlejšie a s menším úsilím. Všeobecne by sa dalo povedať, že na každých 7 barov môžete mať jednu dýzu.
Ergonómia hubice na koberce
Pri vyberaní hubice na koberce hľaďte predovšetkým na jej tvar, výšku a na to, ako vám padne do ruky. Predstavte si, že meriate 190 cm a musíte celý deň pracovať s krátkou hubicou. V takom prípade to nebude trvať dlho a zakrátko skončíte s chrbtom u fyzioterapeuta. Ľudia menšieho vzrastu budú zas mať pre zmenu problém s príliš dlhými hubicami. Čo sa týka tvaru, existujú hubice s nízkym profilom, ktoré sa ľahko dostanú pod radiátory alebo nábytok. Bežná hubica sa tam nedostane a budete nútení k extraktoru pripojiť inú hubicu, s ktorou sa pod tieto horšie dostupné miesta dostanete. Pamätajte, že s hubicou na koberce budete pracovať celé dni a jej nevhodná ergonómia vám prácu hodne znepríjemní.
Hmotnosť hubice na koberce
Ťažšia hubica vám pomôže zlepšiť čistiaci výkon, pretože bude mať lepší prítlak k čistenému kobercu. Príliš ťažká hubica môže však slabším technikom spôsobiť fyzický stres. Všeobecne sa dá povedať, že hubice s hmotnosťou okolo 3 kg poskytujú základný prítlak ku kobercu a môže ich obsluhovať takmer ktokoľvek. Ľahšie hubice majú horší prítlak, a tak na ne budete musieť viac tlačiť.
Pracovná šírka hubice na koberce
Čím širšia je pracovná šírka hubice, tým rýchlejšie koberec vyčistíte. Na druhú stranu s ňou zas neobslúžite tesnejšie miesta. Preto šírku hubice voľte podľa prostredia, v ktorom budete pracovať najčastejšie. Ak budete čistiť v domácnostiach, odporúčame hubicu s pracovnou šírkou 25 cm. Ak sa budete orientovať na kancelárie alebo stredné komerčné plochy, bude vám najviac vyhovovať hubica s pracovnou šírkou 30 cm. Veľké otvorené plochy vyčistíte najrýchlejšie hubicou s pracovnou plochou nad 30 cm, ako je napríklad PMF Mach 15.
Teflónový klzák hubice na koberce
Ako bonus pre vás môžu byť hubice, ktoré sú vybavené teflónovým klzákom už z výroby, alebo sa dajú klzákom vybaviť dodatočne. Teflónový klzák mnohonásobne uľahčuje kĺzanie hubice po koberci, zvyšuje jej sací výkon, je ku kobercom šetrnejší, zároveň sú ťahy po čistení takmer neviditeľné a dobre sa rozčesávajú. Ten, kto raz s klzákom skúsil pracovať, k hubici bez klzáka by sa už nevrátil.